Hlavná stránka: Rozdiel medzi revíziami

Z Farnosť Vysoká pri Morave
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Riadok 98: Riadok 98:
  
  
Počet obyvateľov podľa náboženského vyznania v obci Vysoká pri Morave k 1. 1. 2021:
+
 
Počet obyvateľov: 2 273
+
- Od piatku začne bezprostredná príprava na 1. sviatosť pokánia a 1. sv. prijímanie po sv omši.
Rímskokatolícka cirkev: 1 161 = 51,08 %
+
Prosím, aby rodičia priniesli krstné listy tých detí, ktoré neboli pokrstené vo Vysokej pri Morave.
Gréckokatolícka cirkev : 13
+
Nezistené: 216 = 9,5 %
+
- Od piatku začne bezprostredná príprava na 1. sviatosť pokánia a 1. sv. prijímanie po sv omši. Prosím, aby rodičia priniesli krstné listy tých detí, ktoré neboli pokrstené vo Vysokej pri Morave.
+
  
 
- Vyslovujem Pán Boh odmeň tým farníkom, ktorí v stredu upratali kostol a pripravili ho na slávenie veľkonočného trojdnia.
 
- Vyslovujem Pán Boh odmeň tým farníkom, ktorí v stredu upratali kostol a pripravili ho na slávenie veľkonočného trojdnia.
  
- - Prajem Vám milostiplné a požehnané sviatky Kristovho zmŕtvychvtania.
+
- Prajem Vám milostiplné a požehnané sviatky Kristovho zmŕtvychvtania.
  
 
- Prosím prvoprijímajúcich, aby každú nedeľu (resp. v sobotu večer) a
 
- Prosím prvoprijímajúcich, aby každú nedeľu (resp. v sobotu večer) a
Riadok 118: Riadok 115:
 
na sv. omšu do sakristie, kde dostanú inštrukcie.
 
na sv. omšu do sakristie, kde dostanú inštrukcie.
  
 
+
Počet obyvateľov podľa náboženského vyznania v obci Vysoká pri Morave k 1. 1. 2021:
 +
Počet obyvateľov: 2 273
 +
Rímskokatolícka cirkev: 1 161 = 51,08 %
 +
Gréckokatolícka cirkev : 13
 +
Nezistené: 216 = 9,5 %
  
 
<font size="3">
 
<font size="3">

Verzia zo dňa a času 10:17, 18. apríl 2022

Vitajte na stránkach farnosti sv. Ondreja vo Vysokej pri Morave.

O našom kostole

Obec Vysoká pri Morave sa nachádza na južnej časti Záhoria medzi mestom Stupava a najzápadnejšou obcou Slovenska, Záhorskou Vsou.

Kostol Sv. Ondreja je dominantou našej obce. Viac o kostole a farnosti sv. Ondreja

Užitočné informácie

Ochrana osobných údajov

Zastavte financovanie terorizmu, vyzýva apoštolský vikár sýrskeho Aleppa

Informácie z náboženského života Cirkvi na Slovensku i vo svete nájdete na:
frcth.uniba.sk
www.tkkbs.sk
www.tvlux.sk
www.lumen.sk
abu-bratislava.sk/abuba

Informácie o financovaní cirkví nájdete na:
tv.lux.sk (od (45.) 51. minúty do 60. minúty)

tv.sme.sk - Čo by znamenala odluka cirkví od štátu (najmä od 15. minúty, od 25. minúty, od 41 minúty, od 44. minúty, od 50. minúty, od 59. minúty, od 1,02 minúty, od 1,04 minúty, od 1,08 minúty, od 1,10 minúty, od 1,12 minúty (od 31. minúty zaujímavé o vplyve na štát))

Rozpis svätých omší, oznamy farnosti


17. 4. - 24. 4. 2022
Deň Čas Sviatok alebo spomienka Úmysel Poznámka
17.4.2022 (Ned) 9:00 Veľkonočná nedeľa za farníkov
18.4.2022 (Pon) 9:00 Veľkonočný pondelok pomoc pre deti, aby vedeli prekonať ťažkosti
19.4.2022 (Ut) 18:00 + rodičia Gajdošoví a ich vnučka Gabriela
20.4.2022 (Str) 14:00 pohrebná + R. Mošovský
21.4.2022 (Štvr) 8:00 za dary Ducha svätého pri štúdiu
22.4.2022 (Piat) 18:00 + Marča, Vlastička, Zuzka a Katka
23.4.2022 (Sob) 18:00 Ján Lipa a rodičia z oboch strán
24.4.2022 (Ned) 9:00 2. veľkonočná nedeľa za farníkov


Tel. číslo farského úradu je: +421 908/669 979, 02/659 672 10

e-mail: vysoka-pri-morave@ba.ecclesia.sk


K sviatosti pokánia možno spravidla pristúpiť pol hodiny pred sv. omšou.

Prosíme všetkých, aby si pri vstupe do kostola a najmä do spovednice, vypli mobilné telefóny !!!

- Farský úrad Vysoká pri Morave prijme kostolníka. Odmena dohodou. Prihlásiť sa možno na farskom úrade alebo v sakristii.


- Farské oznamy sú vyvesené aj na nástenke na Námestí oslobodenia, kde si ich môžete kedykoľvek prečítať.


- Od piatku začne bezprostredná príprava na 1. sviatosť pokánia a 1. sv. prijímanie po sv omši. Prosím, aby rodičia priniesli krstné listy tých detí, ktoré neboli pokrstené vo Vysokej pri Morave.

- Vyslovujem Pán Boh odmeň tým farníkom, ktorí v stredu upratali kostol a pripravili ho na slávenie veľkonočného trojdnia.

- Prajem Vám milostiplné a požehnané sviatky Kristovho zmŕtvychvtania.

- Prosím prvoprijímajúcich, aby každú nedeľu (resp. v sobotu večer) a prikázaný sviatok po sv. omši prišli do sakristie zapísať si účasť na nedeľných a sviatočných sv. omšiach, ktoré sú súčasťou prípravy na prijatie sviatostí. Prvoprijímajúce deti z 2. a 3. ročníka budú mať prípravu na 1. sv. prijímanie aj v rámci piatkových sv. omší.

- Všetkých chlapcov pozývame, aby miništrovali. Kedykoľvek môžu prísť na sv. omšu do sakristie, kde dostanú inštrukcie.

Počet obyvateľov podľa náboženského vyznania v obci Vysoká pri Morave k 1. 1. 2021: Počet obyvateľov: 2 273 Rímskokatolícka cirkev: 1 161 = 51,08 % Gréckokatolícka cirkev : 13 Nezistené: 216 = 9,5 %

Oznamy pre veriacich Bratislavskej arcidiecézy:


- V kostoloch je povinné nosenie respirátora, ostatné opatrenia boli zrušené Slovenskí biskupi publikuje nasledovné usmernenie: "V kostoloch zostáva v platnosti nosenie respirátorov. Táto povinnosť však neplatí pre ženícha a nevestu pri sobáši. Ostatné pandemické obmedzenia boli odvolané. Je možné vrátiť sa k používaniu sväteničiek a k znaku pokoja. Kostol môže navštevovať každý, bez ohľadu zaočkovanie či testovanie. Boli celkom zrušené počtové obmedzenia veriacich na bohoslužbách. Sväté prijímanie je možné rozdávať do úst aj do rúk: kňazi nech rešpektujú slobodné rozhodnutie jednotlivých veriacich. Na farskej úrovni sa dá dohodnúť taký spôsob, aby prijímala najskôr jedna, a následne druhá časť veriacich, a zobral sa tak ohľad na ochranu zdravia zraniteľných. Dôležitou je naďalej duchovná príprava a nevyhnutnou pre prijatie Eucharistie je vždy posväcujúca milosť, čo je nevyhnutné veriacim náležite pripomínať v katechéze. Slovenskí biskupi zároveň veriacich povzbudzujú k obnoveniu aktívnej, pravidelnej účasti na bohoslužbách."

- Štúdium na RKCMBF UK a Prihlášky do kňazského seminára: Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta UK v Bratislave i v tomto roku ponúka magisterské štúdium katolíckej teológie dennou formou pre kandidátov kňazstva i laikov. Povzbudzujeme mladých mužov, ktorí zachytili v sebe Božie volanie do kňazskej služby, aby si do 30.apríla 2022 podali prihlášku na fakultu a do kňazského seminára. Bližšie informácie o prihláške sú na stránke fakulty www.frcth.uniba.sk a na stránke Kňazského seminára www.kscm.sk . Laickí absolventi magisterského štúdia môžu nájsť uplatnenie v službe učiteľov a učiteliek náboženskej výchovy, v pastoračnej službe vo farnosti, v duchovných redakciách masmédií, v charitatívnych a humanitných ustanovizniach, či v oblasti humanitárnej pomoci, v organizácii voľnočasových aktivít i vo vytváraní kvalifikovaných tímov zo strany cirkví pre spoluprácu so štátnymi inštitúciami


- Spôsob sv. prijímania si bude možné vybrať až po skončení epidemických opatrení



- Dišpenz od povinnosti účasti na svätej omši, ktorý platil od 11. novembra 2021, bude počnúc 6. marcom 2022 - t.j. od 1. pôstnej nedele, zrušený.


- Národné stretnutie mládeže bude tentokrát v Trenčíne a uskutoční sa v dňoch 28.-31.7.2022. Prvých 222 lístkov sa minulo veľmi rýchlo, no stále sa môžeš prihlásiť za zvýhodnenú cenu 33€. Neváhaj však dlho, je ich totiž taktiež obmedzený počet! Zároveň sa tiež spustilo prihlasovanie dobrovoľníkov, takže ak chceš pridať ruku k dielu, neváhaj sa prihlásiť!

- Predmetom konzultačných stretnutí má byť desať tématických oblastí, v ktorých sa prejavujú rôzne aspekty „žitej synodality“. Je potrebné prispôsobiť ich rôznym miestnym podmienkam a z času na čas ich dopĺňať, objasňovať, zjednodušovať a prehlbovať, pričom osobitnú pozornosť treba venovať tým ľuďom, ktorí majú väčšie problémy zúčastniť sa konzultácií a odpovedať. Vademékum a Prípravný dokument ponúkajú v tomto smere nástroje, cesty a rady, aby mohli rôzne skupiny otázok inšpirovať konkrétne momenty modlitby, formácie, reflexie a výmeny skúseností.

I. SPOLOČNÍCI NA CESTE: V Cirkvi a v spoločnosti ideme bok po boku po rovnakej ceste. Kto sú tí, čo vo vašej miestnej cirkvi „kráčajú spoločne“? Keď hovoríme „naša cirkev“, kto k nej patrí? Kto nás žiada, aby sme kráčali spoločne? Kto sú naši druhovia na ceste, aj mimo okruh Cirkvi? Aké osoby alebo skupiny sú ponechané, úmyselne alebo fakticky, na okraji?

II. POČÚVANIE: Počúvanie je prvým krokom, no vyžaduje si otvorenú myseľ a srdce, bez predsudkov. Komu naša partikulárna cirkev „dlží počúvanie“? Ako sú vypočutí laici, zvlášť mladí a ženy? Ako integrujeme prínos zasvätených osôb? Aký priestor má hlas menšín, odmietnutých a vylúčených? Dokážeme identifikovať predsudky a stereotypy, ktoré nám bránia v počúvaní? Ako načúvame sociálnemu a kultúrnemu kontextu, v ktorom žijeme?

III. VYJADRENIE NÁZORU: Všetci sú vyzvaní hovoriť s odvahou a parrésiou, t.j. zahrnúť slobodu, pravdu a lásku. Ako podporujeme v rámci nášho spoločenstva a jeho orgánov slobodný a autentický komunikačný štýl, bez dvojtvárnosti a oportunizmu? A ako je to voči spoločnosti, ktorej sme súčasťou? Kedy a ako dokážeme povedať to, čo nám leží na srdci? Ako funguje vzťah s médiami (nielen katolíckymi)? Kto hovorí v mene kresťanského spoločenstva a ako sa vyberá?

IV. SLÁVENIE: „Spoločne kráčať“ je možné len vtedy, keď sa to zakladá na komunitnom počúvaní Božieho slova a na slávení Eucharistie. Akým spôsobom modlitba a liturgické slávenie reálne inšpiruje a orientuje naše „spoločné kráčanie“? Ako inšpirujú naše najdôležitejšie rozhodnutia? Ako podporujeme aktívnu účasť všetkých veriacich na liturgii a vykonávaní posväcovacej funkcie? Aký priestor má vykonávanie služieb lektorátu a akolytátu?

V. SPOLUZODPOVEDNOSŤ ZA MISIU: Synodalita je v službe misii Cirkvi, na ktorej sú povolaní podieľať sa všetci jej členovia. Keďže všetci sme misionárski učeníci, akým spôsobom je každý pokrstený povolaný stať sa protagonistom misie? Ako cirkevné spoločenstvo podporuje vlastných členov zapojených do služby v spoločnosti (v sociálnej a politickej oblasti, vo vedeckom výskume a vyučovaní, v oblasti sociálnej spravodlivosti, ochrany ľudských práv či starostlivosti o spoločný dom, atď.)? Ako im pomáha prežívať tieto úlohy v logike misie? Ako sa deje rozlišovanie týkajúce sa rozhodnutí súvisiacich s misiou a kto sa na ňom podieľa? Ako boli s ohľadom na účinné kresťanské svedectvo integrované a prispôsobené rôzne tradície, zvlášť tie východné? Ako funguje spolupráca na územiach, kde sú prítomné rôzne cirkvi sui iuris?

VI. DIALÓG V CIRKVI A SPOLOČNOSTI: Dialóg je cestou vytrvalosti, ktorá zahŕňa aj stíšenie a bolesť, ale je schopná prijať skúsenosti jednotlivcov i národov. Aké sú miesta a spôsoby dialógu v rámci našej partikulárnej cirkvi? Ako sa vyrovnávame s odlišnými pohľadmi, konfliktmi, ťažkosťami? Ako podporujeme spoluprácu so susednými diecézami, s náboženskými komunitami prítomnými na našom území a medzi nimi a tiež s laickými združeniami a hnutiami a medzi nimi navzájom, atď.? Aké skúsenosti s dialógom a spoločným úsilím máme spolu s veriacimi iných náboženstiev a s neveriacimi? Ako Cirkev vedie dialóg a učí sa od iných spoločenských inštitúcií: sveta politiky, ekonomiky, kultúry, občianskej spoločnosti, chudobných…?

VII. EKUMENIZMUS: Dialóg medzi kresťanmi z odlišných denominácií, zjednotenými jedným krstom, má osobitné miesto na synodálnej ceste. Aké vzťahy udržiavame s našimi bratmi a sestrami z iných kresťanských denominácií? Akých oblastí sa týkajú? Aké ovocie máme z tohto „spoločného kráčania“? S akými ťažkosťami sme sa stretli?

VIII. AUTORITA A SPOLUÚČASŤ: Synodálna Cirkev je Cirkev participatívna a spoluzodpovedná. Ako sa stanovujú ciele, ktoré treba sledovať, cesty k nim a kroky, ktoré treba uskutočniť? Ako sa vykonáva autorita v rámci našej partikulárnej cirkvi? Aká je prax tímovej práce a spoluzodpovednosti? Ako podporujeme laické služby a prevzatie zodpovednosti veriacimi? Ako fungujú synodálne orgány na úrovni partikulárnej cirkvi? Prináša to plodné skúsenosti?

IX. ROZLIŠOVANIE A ROZHODOVANIE: V synodálnom štýle sa rozhoduje prostredníctvom rozlišovania, na základe konsenzu, ktorý vyplýva so spoločnej poslušnosti voči Duchu. Pomocou akých postupov a metód sa spoločne rozlišuje a prijímajú rozhodnutia? Ako je možné ich zlepšiť? Ako podporujeme spoluúčasť na rozhodovaní v rámci hierarchicky štruktúrovaného spoločenstva? Ako skĺbiť konzultačnú fázu s rozhodovacou, decision-making proces s momentom decision-taking? Akým spôsobom a akými prostriedkami podporujeme transparentnosť a zodpovednosť?

X. FORMOVANIE V SYNODALITE: Spiritualita „spoločného kráčania“ sa má stať výchovným princípom pre formovanie ľudskej osoby a kresťana, rodín a spoločenstiev. Ako formujeme osoby, zvlášť tie, čo zastávajú zodpovedné úlohy v rámci kresťanskej komunity, aby boli schopné „spoločne kráčať“, počúvať sa navzájom a viesť dialóg? Akú formáciu ponúkame, pokiaľ ide o rozlišovanie a vykonávanie autority? Aké nástroje nám pomáhajú pochopiť dynamiku kultúry, v ktorej sme ponorení, a jej dopad na náš štýl prežívania Cirkvi?


- Príprava na X. svetové stretnutie rodín: Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti. Tak znie téma X. svetového stretnutia rodín v Ríme, ktoré sa bude konať od 22. do 26. júna 2022. Spolu s pápežom Františkom a Rímskou diecézou pozývame všetky rodiny našich farností k príprave na túto udalosť prostredníctvom 7 katechéz, ktoré je možné študovať doma v rodine alebo v rámci farnosti. Prvú z katechéz i ďalšie informácie nájdete na stránke: www.svetovestretnutierodin.sk . 


 Zbierka Boj proti hladu: Vincentská rodina na Slovensku organizuje už 15. ročník celoslovenskej verejnej zbierky Boj proti hladu, zameranej na pomoc tým najchudobnejším. Zbierka prebieha od 1. 6. 2021 do 30. 4. 2022. Viac informácii je k dispozícii stránke www.bojpotihladu.sk  na na plagáte (odkaz na stiahnutie).



Kán. 905 - § 1. Kňazovi nie je dovolené vo všedný deň sláviť sv. omšu viac než raz za deň.

- V prípade, že pri sv. omši nehrá organista, slová „Baránok Boží“ hovorí ľud. Kňaz sa počas týchto slov predpísanou súkromnou modlitbou pripravuje na sv. prijímanie.

- Bratislavská arcidiecéza povoľuje v posvätnom priestore chrámu koncert sakrálnej hudby alebo klasickej hudby, ktorý svojím charakterom neprotirečí posvätnosti chrámu.

- V prípade absencie kostolníckej služby môžu záujemci o sviatosť pokánia prísť požiadať o ňu po sv. omši do sakristie.

- Na umiestnenie nových obrazov, sôch alebo iného zariadenia do kostola treba súhlas Liturgickej komisie Arcibiskupského úradu.

Diecézna liturgická komisia kontroluje, aby architektonické zmeny interiérov a exteriérov sakrálnych stavieb (kostoly, kaplnky, krížové cesty, miesta používané na slávenie Eucharistie, farské budovy a podobne) boli vykonané v súlade s predpismi uvedenými v príslušných liturgických knihách a rovnako i s liturgickou tradíciou Cirkvi. Obrazy (sochy) Pána, Panny Márie a svätých nech sú tak rozmiestnené, aby veriacich privádzali k tajomstvám viery, ktoré sa tam slávia. Preto treba dávať pozor, aby jednak ich počet nebol neprimeraný, jednak aby boli rozložené v určitom poriadku a aby neodvádzali pozornosť veriacich od samého slávenia. Obraz jedného a toho istého svätého nech je zvyčajne len jeden. Vo všeobecnosti pri výzdobe kostola a jeho zariadenia, čo sa týka obrazov, treba mať na zreteli jednak nábožnosť celého spoločenstva, jednak krásu a dôstojnosť obrazov.

- V záležitosti konania koncertov v sakrálnom priestore Bratislavská arcidiecéza nemá námietky, ak farári povolia v posvätnom priestore chrámu koncert sakrálnej hudby alebo klasickej hudby, ktorý svojím charakterom neprotirečí posvätnosti chrámu.

- Na 100.výročie zjavení Panny Márie vo Fatime začne slovenské vysielanie Rádia Mária, ktoré bude možné nateraz sledovať prostredníctvom webovej stránky: http://radiomariaslovakia.sk/


10. 4. - 17. 4. 2022
Deň Čas Sviatok alebo spomienka Úmysel Poznámka
10.4.2022 (Ned) 9:00 Nedeľa utrpenia Pána za farníkov
14:00 Krížová cesta
11.4.2022 (Pon) 18:00 + RODIČIA OĽGA A LEOPOLD ŽUŽIČOVÍ
12.4.2022 (Ut) 18:00 + JOZEF KRAJČÍR A MANŽELKA
13.4.2022 (Str) 18:00 + RODIČIA JÁN A HERMÍNA, SESTRA FANY A JEJ ZAŤ JÁN
14.4.2022 (Štvr) 18:00 Štvrtok Pánovej večere + JÁN HORÍNEK, MANŽELKA A DCÉRY
15.4.2022 (Piat) 15:00 Svätý piatok obrady
16.4.2022 (Sob) 9:00 - 12:00 15:00 - 18:00 Svätá sobota poklona k Sviatosi Oltárnej
18:00 POĎAKOVANIE ZA BOŽIE DARY A BOŽIE POŽEHNANIE DO NASLEDUJÚCICH ROKOV
17.4.2022 (Ned) 9:00 Veľkonočná nedeľa za farníkov